علی تبریزی نوری

مهمترین و اصلیترین تفاوت بین بدنسازی و فیتنس هدف از انجام این ورزشها میباشد.هدف از بدنسازی حجیم کردن عضلات بوده و به برآمدگی و برجستگی سایت fitnessnow عضلات توجه میشود. مسابقات فیتنس طبیعی سالی ۲ بار در کشوری مانند آلمان انجام میشود و هدف آن گسترش سلامت در پرورشاندام است. این در حالی است که حجیم شدن آنها معیار نبوده و بدن فرد آمادگی جسمانی و آمادگی قلبی و عروقی مناسبی پیدا میکند. پیش از این از اهمیت خواب در عضله سازی و همچنین تأثیرات دیگر خواب گفتهایم. اگر نمیتوانید خوب بخوابید، بهتر است مقاله “راههای داشتن یک خواب خوب” را مطالعه کنید. این فکر را از ذهنتان دور کنید که برای ورزش کردن حتماً باید به باشگاه بروید و روزی یک ساعت در آنجا مشغول به تمرین شوید. عموم مردم بدنسازی و فیتنس را معادل هم قرار داده و گاهی با یکدیگر اشتباه میگیرند و تفاوتی بین این دو قائل نیستند در نتیجه ممکن است انتخاب های نادرستی داشته باشند و از هدف خود در انجام تمرینات ورزشی دور شوند. هدف از فیتنس دست یافتن به سلامتی جسمی و روحی وپیشگیری و درمان امراض و بیماری ها می باشد البته باید برای تحقق این اهداف برنامه ای اصولی و تغذیه ای مناسب ، تکرار تمرینات به صورت منظم در پیش گرفت برای انجام تمرینات باید هفته ای ۳ بار ورزش قدرتی و ۲ بار هوازی کافی است .

این نوع سیب زمینی دارای ویتامین C بوده و میزان پتاسیم موجود در آن بیشتر از موز هست بنابراین بهترین غذایی است که میتوانید با استفاده از آن میزان فشارخون و استرس را کاهش دهید. پروتئین وی یا آب پنیر 20 درصد از پروتئین موجود در شیر را تشکیل میدهد. • پنیر کم چرب سرشار از پروتئین است و می تواند داخل تخم مرغ های خرد شده، ظرف غذا، سیب زمینی پوره شده یا پاستای شما باشد. 3 عدد تخم مرغ، 2 لیوان شیر، یک قطعه ماهی یا یک فنجان ماست حدود 1.5 گرم لوسین برای شما به ارمغان میآورند. فیتنس اساساً به معنای ” متناسب بودن” است و نیازی به خوردن یک غذای خاص برای متناسب ماندن نیست. فیتنس بیشتر بر خوردن غذای سالم مانند سالاد، سبزیجات و میوه تکیه دارد. مدلهای فیتنس حرفهای بیشتر از ۲۵۰۰ کالری در روز مصرف نمیکنند اما بدنسازان به طور منظم بیشتر از ۵۰۰۰کالری در روز مصرف میکنند که ۵۰ درصد آن را پروتئین تشکیل میدهد و بقیه آن شامل کربوهیدرات، میوهجات و سبزیجات است. قانون کلی و عمومی در علم ورزش وجود دارد که وزنه زدن را نسبتاً آسانترین راه برای رسیدن به تودهی عضلانی میداند.تمرینات بدنسازان معمولاً متشکل از تعداد کمی تکرار با میزان وزنهی بالا است بنابراین شدت تمرینات در بدنسازی بالا می باشد و تغییر در برنامه ورزشی هر هفته الزامی است.در فیتنس شدت حرکات کمتر و زمان انجام این ورزش کوتاهتر است.

این مکملهای ذکرشده را میتوان در طول ورزش استفاده کرد و دوپینگ محسوب نمیشود، زیرا با حجم بالای تمرین در این ورزش باید مکمل استفاده کرد، ولی به این شرط که مجاز بوده و تقلبی نباشند. به طور کلی باید گفت افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت میکنند برای رشد و حجم دهی عضلات خود با شدت بالایی تمرین کرده و وزنه میزنند. احساس خستگی جسمی که بعد از ورزش کردن دارید مثل خستگی های عادی روزمره نیست. فراموش نکنیم که در فیوژن فیتنس به دنبال رشد بیش از اندازه ماهیچهها و افزایش غیرطبیعی حجم عضلات نیستیم. اگر به دنبال خرید مکمل بدنسازی برای شروع این ورزش هستید، حتماً پروتئین وی را در لیست خرید خود قرار دهید. اگر به دنبال انگیزه ای بـرای شروع یــــک بـرنامه ی ورزشی هستـیـد یا می خواهید تمرینات خود را به صـورت منظم از سر بگیرید، در ایـن مـقاله ۱۰ نکــته درمورد ورزش فیتنس و بدنسازی برایتان عنوان می کنیم که امیدواریم بتواند انگیزه ی لازم را در شما ایجاد کند.

و این مسئله باعث می شود ورزش کردن یا سایر فعالیت های فیزیکی روزانه تان، برایتان ساده تر شود. و وقتی قدرت و استقامت بدنیتان را تقویت کردید، انجام کارهای روزانه مثل حمل خریدهای خانه یا بالا رفتن از پله ها برایتان ساده تر خواهد شد. استفاده از مکملهای ورزشی مانند پودرهای پروتئین در میان بدنسازان بیشتر بوده و جزیی از رژیم غذایی آنها محسوب میشود. پروتئین عنصر سازنده عضلات است به همین علت بدنسازان لازم است که برای حجیم کردن عضلات خود تغذیه و رژیم غذایی که حاوی پروتئین بیشتری باشد را رعایت کنند این افراد باید گوشت، ماهی، لبنیات و سفیده تخم مرغ به فور بخورند. تفاوت اصلی میان برنامه غذایی بدنسازان و فیتنس کاران در میزان کالری مصرفی آنها میباشد.

بعلاوه وقتی بدنتان به ورزش عادت کرد، میزان انرژیتان روز به روز بیشتر خواهد شد. وقتی طی ورزش، اندورفین به جریان خونتان وارد می شود، بقیه ی روز احساس انرژی بیشتر خواهید داشت. وقتی کراتین بهشکل مکمل مصرف میشود، محتوای کراتین در عضلات میتواند بیشتر از حد طبیعی افزایش یابد. تمرینات پایه ای فیتنس لانکز، پلانک ، ددلیفت ، اسکوات و شنا می باشد که شما باید ببینید کدام یک از این تمرینات بر روی عضلات شما تأثیر بیشتری دارد آن تمرینات را ادامه دهید . تمرینات این ورزش موزیکال بوده و علاوه بر فوائد جسمانی و ظاهری، باعث نشاط، سرزندگی و سلامتِ روحی و روانی افراد نیز میشود. سدریک بریانت روانشناس ورزشی عقیده دارد، “ورزش واکنش تمدد اعصاب در بدن ایجاد خواهد کرد و به نوعی حواس افراد را از آشفتگی ها و فشارهای روحی روانی به طرز مثبتی پرت میکند.” او همچنین می گوید ورزش خلق و خو را بهتر کرده و از بروز افسردگی جلوگیری می کند. بعضی از آنها یا تمرینات قدرتی را لحاظ نکردند یا میزان مصرف پروتئین کل روزانه میان ۲ گروه مورد تحقیق را مقایسه نکردند. در این ورزش شما نیاز به تغذیه های ورزشی یا همان مکمل ها نداربد بلکه می توانید با یک رژیم غذایی مناسب و ورزش اصولی و منظم به تناسب و فرم دلخواه بدنتان دست پیدا کنید پس در فیتنس هر فردی که میزان چربی ، پروتئین و کلسترول و وزن خود را به حالت نرمال برساند در واقع فیتنس انجام داده است .

و در کل به معنای تناسب اندام می باشد تاریخچه این رشته ورزشی به قرن یازدهم در هند باز می گردد در آن زمان مردان با دمبل های آهنی ورزش می کردند و در آن زمان در یونان نیز مردان ورزش بدنسازی می کردند و از آن پس در روم و انگلستان وتمام دنیا رواج پیدا کرد . از این رو بافت عضلانی شما سریعتر بهبود می یابد و حجم بیشتری می گیرد. این نوع از پروتئین وی بهترین طعم را دارد. در این رشته بدنسازی، عوامل دوپینگ مانند استروئیدها یا آنابولیک، هورمونهای رشد یا دیورتیک، هیچجایی ندارند و عوامل مؤثر موفقیت در این رشته، آموزش، تغذیه، استراحت و ژنتیک است. است که به شیوه هنری انجام میشود.

فاکتور بعدی متراژ باشگاه است به این خاطر که اگر مساحت باشگاه کم باشد دستگاه ها با فاصله کم در کنار هم قرار می گیرد و این امر می تواند خطرناک باشد و همچنین رفت و آمد درون محیط باشگاه بسیار خسته کننده می شود. استفاده از حداقل امکانات موجود در مکانهای ورزشی توسط مربیانِ متخصص، یکی از قابلیتهای فیوژن فیتنس است که به این ورزش جذابيت و قابلیت توسعه همگانی در اقشار مختلف مردم را داده است.رشته ورزشی فیـــــوژن فیتنـــــس، “اولین استایل فیتنس ریتمیک” در ایران میباشد (از سال ۱۳۸۲) که اجرای مهارتها، تکنیکها و حرکات موزون به صورت گروهی و ریتمیک با استفاده از موزیک انجام می شود. افرادی که معده حساس دارند میتوانند از این نوع پروتئین وی استفاده کنند زیرا در واقع پروتئین موجود در محصول از قبل هضم شده است. در این مسابقات اگر شرکتکننده دوپینگ کند یا از داروهای دوپینگی استفاده کند، از مسابقات محروم و حتی جریمه میشود. جنبش و تکاپو، استرس را از بین می برد. نوع دیگر به صورت هیدرولیز شده است که بدین صورت به وجود می آید که پیوند میان آمینو اسیدها را از میان برده و پروتئینی را به وجود می آورد که برای بدن بسیار مفید بوده و به راحتی جذب بدن می شود.

کراس فیت در همه جا قابل استفاده است و روح این ورزش بر این عقیده است که ما بایستی آمادگی جسمانی را به عمق سلول های خودمان ببریم و همیشه آماده ی هر اتفاق و مراقبت از خودمان باشیم . هر کسی این مشخصات و توانمندی را داشته باشد میتواند وارد مسابقات شود. برخی از ورزشکاران سخت تمرین می کنند تا حجم عضلات خود را افزایش دهند ، اما به نتیجه مطلوبی دست نمی یابند. در هر جلسه دوساعت تمرین با هل دادن، لیفت کردن وکشیدن وزنههای سنگین سپری میشود. ورزشکاران این رشته باید ۵ تا ۷ جلسه را تحت نظر مربی تکنیک های درست را تمرین کنند زیرا اگر این تکنیک ها درست انجام نشود ممکن است نه تنها به نتیجه مطلوب نرسند حتی به بدن آنها آسیب برسد . حدود ۴۵ دقیقه در هر جلسه ورزشی کافی میباشد و تمریناتی که باید انجام شود نیمی هوازی و نیمی دیگر تمرین با وزنههای سبک است و تغییر در برنامه ورزشی فیتنس هر ۴ هفته یک بار می باشد. در حالی که هدف از انجام ورزشهای فیتنس و کراس فیت تناسب اندام و رسیدن به یک اندام خوش فرم است.به همین دلیل تمایل به انجام فیتنس در خانمها و بدنسازی در آقایان بیشتر میباشد.

در حقیقت هنگامی که فردی با هدف عضله سازی، شروع به ورزش میکند، برای اینکه بدن او بتواند نیازهای تغذیهای خود به انواع کربوهیدرات، پروتئین و مواد مغذی را تامین کند، ممکن است نیازمند مصرف مکمل غذایی شود. اثرات این نوع پروتئین فوری است و 1 الی 2 ساعت پس از مصرف هضم میشود. پس با رجوع به آن ها، ورزش کردن را از همین امروز شروع کنید. بدنسازی و فیتنس دو واژهی آشنا در علم ورزش امروز میباشند. در آغاز محصول مستقیما” در دو نوع بسته بندی خاص وارد بازار می شد که برای مخلوط شدن با یکدیگر طراحی شده بودند و حتما” پیش از مصرف باید کاملا” تکان داده می شدند تا با هم مخلوط شوند.

استفاده از این نوع پروتئین برای کسانی که به پروتئین شیر و تخم مرغ حساسیت دارند، مناسب است. ارتباط عمیق بین ورزش و موسیقی بر همگان محرز است و فیوژن فیتنس از این ارتباط به شیوه ای بسیار مؤثر و مفید در جهت رسیدن به اهداف خود (ارتقاء سلامت، تندستی و نشاط) بهره برده است. این مکمل حاوی زینک مونومتیونین آسپارتات، منیزیوم آسپارتات و ویتامین B6 است. این باکتریها به هضم غذا کمک میکنند و سلامت دستگاه گوارش را تضمین میکنند. در لیست زیر بلاگر های ورزشی اینستاگرام و فیتنس بلاگر های معروف ایرانی را معرفی می کنیم. سایت اورجینال پل شما عزیزان را در انتخاب انواع سایزها، مدل ها و رنگ های جذاب کفش و کتونی از برند معروف ادیداس همراهی میکند.

در بسیاری از دردهای مفصلی، تمرینات کششی و مقاومتی مهمترین بخش درمان را شامل میشود. از آنجا که ورزش باعث تقویت عضلات و مفاصل می شود، از بسیاری از دردهای دوران میانسالی که به خاطر عدم فعالیت فیزیکی ایجاد می شود، می کاهد. پروتئین وی که از فرآوردههای لبنی گاوی به دست میآید، حاوی مقادیر بالایی از لاکتوز است. با اینکه این دو نوع پروتیین وی تفاوتهایی در ارزش غذایی داشته، اما شواهد محکمی دال بر تفاوت آنها در اثرگذاری بر روی بدن وجود ندارد. این دسته از فیبرهای عضلانی، ساخته شدهاند تا تحمل بیشتری داشته و دیرتر خسته شوند که منجر به افزایش استقامت میشود. بسیاری فکر می کنند این کالری ها از پروتئین به دست می آیند. این یک تمرین عالی برای برای گرم کردن بدن به شمار میرود. فراموش نکنید که نمیتوانید یک مربی فیتنس خوب را از میزان عضلانی بودن بدنش تشخیص دهید.زیرا داشتن علم و دانش مرتبط اولین عامل در شناخت یک مربی فیتنس خوب است.

اولین و مهمترین تفاوت در این نکته است که حرکات و تمرینات با وزنه در فیوژن فیتنس به صورت گروهی و با ریتم و هماهنگی خاص انجام میشود. به افرادی که متابولیسم کمی دارند انجام این ورزش در صبح و به افراد با متابولیسم بالا انجام آن در عصر توصیه می شود. به همین دلیل هم هست که تلاش میشود که عضلات بدن تا جای ممکن تقویت شوند. پس حتماً این مواد غذایی را در برنامه غذایی خود بگنجانید تا سالم تر و به فیتنس نزدیک تر باشید. پس مابقی رو که حدود 20 گرم میشه رو باید از مکمل وی بگیرم. شاید این تصور به وجود بیاید که پروتئین وی ایرانی در مقایسه با پروتئین وی خارجی در زمینه کیفیت حرفی برای گفتن ندارند. این در حالی است که در فیتنس مسئله مهم به کشش و انعطاف عضلات و ماهیچهها باز میگردد. مثلاً برای وزنی معادل ۱۸۰ پوند (۸۲ کیلوگرم)، در ابتدا ۲۷۰ گرم پروتئین در روز و در ادامه حداقل ۱۸۰ گرم پروتئین در روز احتیاج است. حد معمول مصرف پروتئین برای برقراری تندرستی و در شرایط معمولی حدود ۰/۹۳ تا 1 گرم بر حسب کیلوگرم وزن بدن است. اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است، ورزش چاره ی کارتان است!